Take a fresh look at your lifestyle.

نیاز امروز، فرصت فردا

243

گزارش «فرصت امروز» از بازار نخ بخیه در ایران
نیاز امروز، فرصت فردا

امروزه اهمیت تجهیزات و اقلام پزشکی در نظام سلامت جامعه بر کسی پوشیده نیست. از آنجا که تمام عمل‌های جراحی با ایجاد زخم در بافت بدن آغاز می‌شود، نقش حیاتی نخ‌های بخیه به‌عنوان پایان‌دهنده این فعالیت بیش از پیش خودنمایی می‌کند.

برای بررسی بازار نخ بخیه و مصرف و نیاز بازار گفت‌وگویی داشته‌ایم با مهندس جوانشیر افشار؛ مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی سوپا. در حال حاضر میزان مصرف نخ‌های بخیه هر سال ۱۵درصد رشد دارد که در این بین نخ‌های ساخته شده از مواد طبیعی ۱۳درصد، نخ‌های تهیه شده از مواد سنتزی غیرقابل جذب ۴۱درصد و نخ‌های سنتزی قابل جذب ۱۵درصد از بازار مصرف را به خود اختصاص داده‌اند.

به علت رشد سریع جمعیت و عدم توجه کافی به سرمایه‌گذاری جهت تولید این محصول در داخل کشور هم‌اکنون تنها ۳۰درصد از نیاز داخل توسط تولیدکنندگان داخلی تهیه شده و ۷۰درصد این نیاز از خارج وارد می‌شود که برای رهایی از این مشکل به یک برنامه مدون، دقیق و کلان در عرصه مدیریت تجهیزات پزشکی نیازمندیم تا از یک طرف با سرمایه‌گذاری بیشتر باعث ایجاد شرکت‌های تولیدی جدید و از طرف دیگر با ترغیب تولیدکنندگان فعلی موجب افزایش بهره‌وری آنها و در نتیجه بالابردن میزان تولیدات‌شان شویم.

در حال حاضر نیاز بازار داخل برای نخ بخیه حدود ۴۰میلیون عدد است که در این میان ۱۰میلیون از انواع تخصصی نخ بخیه و ۳۰میلیون آن نیز از انواع عمومی است و به‌طور متوسط ۹۰درصد نیاز بازار داخلی از طریق تولیدکننده‌های خارجی تامین می‌شود. بنابراین بازاری با ظرفیت‌های خالی وجود دارد که سرمایه‌گذاران بیشتری را می‌طلبد چون نیاز به این کالا همیشه رو به افزایش است و نه‌تنها بازار داخلی بلکه بازار کشورهای همسایه نیز خواهان این کالا هستند و در حال حاضر نیز صادراتی به برخی‌کشورها مانند گرجستان و عراق صورت می‌گیرد.

سرمایه‌گذاری

جوانشیر در ادامه و در مورد میزان سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی خط تولید نخ بخیه می‌گوید: این صنعت حیاتی که کشور به تولیداتش به‌شدت نیازمند است و از سوی دیگر باعث اشتغال‌زایی طیف زیادی نیز می‌شود یکی از صنایعی است که به سرمایه‌گذاری زیادی جهت ساخت و راه‌اندازی نیاز دارد که به دلیل بالابودن این میزان سرمایه و عدم مشارکت بخش دولتی و همچنین عدم اختصاص وام‌های کم‌بهره، در حال حاضر تعداد انگشت‌شماری در این عرصه وارد رقابت شده‌اند و شرکت‌هایی همچون سوپا، گوهر شفا، شرکت درمان پویش طلوع، کت‌کوت، نسج طب کیهان و هور طب از مهم‌ترین آنها به حساب می‌آیند.

با بررسی‌های میدانی و گفت‌وگو با تعدادی از این تولیدکنندگان مشخص می‌شود که برای راه‌اندازی و حفظ تولید و دارابودن شرایط رقابت با سایر تولیدکنندگان برای هزینه‌های زمین  (شامل سالن‌های تولید، انبار، تاسیسات و. . .) به‌طور متوسط به ۴۰۰میلیون ریال اعتبار، برای ساختمان‌سازی به ۲۶۰۰میلیون ریال اعتبار و برای ماشین‌آلات خط تولید  (شامل خط کامل نخ بخیه، خط استریلیزاسیون، بسته‌بندی، هزینه حمل‌و‌نقل دستگاه‌ها و راه‌اندازی) به ۱۲۰۰۰میلیون ریال اعتبار نیاز است که با احتساب هزینه‌های استهلاک سیستم‌های تولیدی، حقوق پرسنل و هزینه‌های پیش‌بینی نشده، این مبلغ به ۱۷هزار میلیون ریال می‌رسد.

اعداد از میزان واردات و صادرات می‌گویند

طبق آمار منتشر شده از سوی گمرک کشور، میزان واردات نخ‌های بخیه در سال ۸۴ با وزن ۱۲۸۶۳کیلوگرم و ارزش ۱۲۷۳۹۷۹ دلار، سال ۸۵ با وزن ۵۴۷۵کیلوگرم و ارزش ۱۲۹۵۰۶۵دلار، سال ۸۶ با وزن ۳۷۳۳کیلوگرم و ارزش ۶۳۳۲۹۷دلار، سال ۸۷ با وزن ۳۹۳۹کیلوگرم و ارزش ۱۸۷۷۲۶۱دلار، سال ۸۸ با وزن ۳۹۴۸کیلوگرم و ارزش ۱۲۸۷۵۸۷دلار و در سال ۸۹ با وزن ۷۰۹۲کیلوگرم و ارزش ۳۳۴۸۸۷۵دلار بوده است.

براساس همین آمار مهم‌ترین کشورهای تامین‌کننده محصولات نخ‌ بخیه مورد نیاز کشور طی سال‌های ۸۶ تا ۸۹ این‌گونه اعلام شده است: کشور انگلستان در سال ۸۶ با وزن ۶۶کیلوگرم و ارزش ۶۴۴۱۵دلار، چین با ۱۳۷۷کیلوگرم و ۱۶۱۱۴دلار و آلمان با ۲۰کیلوگرم و ارزش ۶۰۱۱دلار. در سال ۸۷ کشور انگلستان با ۳۲۹کیلوگرم و ارزش ۲۵۲۷۶۹دلار و آلمان با ۲۷۹کیلوگرم و ارزش ۲۳۶۴۵۲دلار. در سال ۸۸کشور آلمان با ۷۸۸کیلوگرم به ارزش ۴۴۲۶۵۳دلار و در سال ۸۹کشور چین با ۱۵۹۹کیلوگرم و ارزش ۱۰۷۸۹۷دلار و آلمان با ۴۰۲۰کیلوگرم و ارزش ۱۹۰۶۹۳۴دلار مهم‌ترین صادرکننده‌های نخ بخیه به کشور ما بوده‌اند.

همچنین با توجه به آمار میزان مصرف نخ‌های جراحی در کشور در سال ۸۴ در حدود ۱۳۲تن، سال ۸۶ در حدود ۱۲۴ تن، سال ۸۸ در حدود ۱۰۷ تن و سال ۸۹ در حدود ۱۲۸تن محاسبه شده است که در دو سال اخیر با رشدی حدود ۲۰درصد همراه بوده است. در همین حال و براساس آمار منتشر شده تولیدکنندگان داخلی از سال ۱۳۸۵ موفق شدند بخشی از تولیدات خود را به خارج از کشور صادر کنند که در فاصله بین سال‌های ۸۵ تا ۸۹ میزان ۳۲۰۲۶کیلوگرم نخ بخیه به ارزش ۱۰۲۹۶۳۹دلار بوده است.

در همین حال بزرگ‌ترین بازارهای صادراتی ایران کشورهای گرجستان با ۳۰۴کیلوگرم و ارزش ۲۵۱۸۷دلار و عراق با ۲۰۵کیلوگرم و ارزش ۲۳۰۹دلار ذکر شده است. با مشاهده آمار و ارقام منتشر شده درمی‌یابیم که به‌رغم وجود زیرساخت‌های موجود جهت ارتقای سطح تولید محصول نخ بخیه، در بعضی سال‌ها نه‌تنها موفق به صادرات این محصول نشده‌ایم بلکه میزان واردات این محصول نیز به صورت چشمگیری بالا رفته است که اگر سیاست‌های حمایتی درستی در این بخش از صنعت محقق شود میزان ارزآوری این تجارت بسیار بالا خواهد بود.

موانع موجود بر سر راه تولید

وجود قوانین سخت‌گیرانه گمرکی و عدم استفاده از افراد متخصص در زمینه ترخیص مواد اولیه از یک سو و دست‌و‌پاگیر‌ بودن قوانین اداری از سوی دیگر سبب شده که خرید این مواد و تکمیل فرآیند تولید در شرکت‌های تولیدی، تولیدکنندگان را با دردسرهای بی‌شماری روبه‌رو کند.

همچنین عدم همکاری بیمارستان‌ها و اداراتی همچون سازمان تامین‌اجتماعی و وزارت بهداشت و درمان در پرداخت بدهی‌های خود به تولیدکنندگان نیز یکی دیگر از موانعی است که این شرکت‌ها را در راه ادامه فعالیت با مشکل کمبود نقدینگی روبه‌رو کرده است و در پایان بالا بودن نرخ وام‌های پرداختی از سوی بانک‌ها و عدم تخصیص اعتبارات ویژه به این بخش نیز سبب شده که این گروه از تولیدکنندگان انگشت‌شمار به سختی بتوانند امور جاری خود را پوشش دهند و چشم‌انداز روشنی از آینده کاری خود را متصور نباشند.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.