Take a fresh look at your lifestyle.

پی‌تی‌اف‌ای و تجارت ظروف نچسب

360


پی‌تی‌اف‌ای و تجارت ظروف نچسب

پی‌تی‌اف‌ای به‌عنوان مهم‌ترین ماده به کار رفته در ظروف تفلون، تجارت جهانی موفقی را در سال‌های اخیر پشت سرگذاشته و با توجه به افزایش تقاضای جهانی نسبت به ظروف نچسب، جایگاه این ماده پلیمری نیز در سال‌های آینده ویژه‌تر و مهم‌تر خواهد بود.

لوازم آشپزی همیشه یکی از وسایل ضروری و پرکاربرد محسوب می‌شدند و خصوصا در بازارهای جهانی امروز که تنوع زیادی نیز در آنها وجود دارد، تقاضای روزافزونی را برای این دست از محصولات مشاهده می‌کنیم.

در این میان ظروف تفلون از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند و به خاطر مقاومت بالای آنها در برابر حرارت و همچنین قدرت ضد چسبندگی زیادی که دارند، از جمله لوازم پرطرفدار در تجارت محصولات آشپزخانه به شمار می‌روند. با توجه به تقاضای روزافزونی که برای این دست از محصولات وجود دارد، در این گزارش به بررسی مواد تشکیل‌دهنده این ظروف و جایگاه آنها در بازار جهانی می‌پردازیم و در نهایت دو برند معروف در این صنعت را معرفی خواهیم کرد.

بازار جهانی پی‌تی‌اف‌ای به‌عنوان اصلی‌ترین ماده ظروف تفلون

پلی‌تترافلورواتیلن (PTFE) یک ماده پلیمری است که کاربرد زیادی در ظروف نچسب داشته و تقریبا می‌توان گفت اصلی‌ترین ماده تشکیل‌دهنده این ظروف به حساب می‌آید، مقاومت بالا در برابر گرما، حلال‌ها و عوامل شیمیایی، قدرت ضد چسبندگی بالا، داشتن درجه بالایی از عایق بودن و ضریب اصطکاک پایین از جمله دلایلی است که این پلیمر در ظروف نچسب به کار می‌رود.

فلورسپار، کلروفرم و اسیدهیدروکلریک مواد اولیه اصلی برای تولید پی‌تی‌اف‌ای هستند. طبق گزارشات محققان میزان تقاضا برای این پلیمر تا سال ۲۰۱۲ بیش از ۲۴۸ کیلو تن با درآمدی بالغ بر ۱۰۰میلیون دلار بوده که این امر نشان‌دهنده تقاضای بالای مصرف‌کنندگان جهان نسبت به این ماده است، همچنین انتظار می‌رود رشد سالانه صنعت پی‌تی‌اف‌ای تا سال ۲۰۲۰ به نرخ رشد سالانه ۶درصد برسد.

بازارهای اصلی پی‌تی‌اف‌ای

آمریکای شمالی و اروپا بازارهای پیشرو صنعت پی‌تی‌اف‌ای بوده‌اند و در سال‌های اخیر مناطق دیگری از جهان نیز وارد این بازار شده‌اند. در سال ۲۰۱۲ اروپا با داشتن ۲۱درصد از سهم جهانی، بزرگ‌ترین بازار این صنعت محسوب می‌شد و در سال‌های پیش رو نیز ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا بیشترین تقاضا را برای این ماده پلیمری خواهند داشت و تولید محصولات این صنعت نیز با نوآوری‌های بیشتری همراه خواهد بود.

با توجه به تقاضای زیادی که در مناطق ذکر شده برای این صنعت وجود دارد، انتظار می‌رود تا سال ۲۰۲۰ در آمریکای شمالی و اروپا با نرخ رشد ۹۳درصد و ۸٫۷درصد حرکت کند. مناطق آسیایی نیز از جمله بازارهای مهم این صنعت به شمار می‌روند به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۲ سهم مناطق مذکور از این بازار ۳۶٫۴درصد بوده است و انتظار می‌رود در دوره مورد پیش‌بینی ۳۹درصد از کل این بازار را سهیم شوند. در این میان چین و هند از بازارهای بزرگ آسیایی این صنعت به شمار می‌روند، به‌طوری‌که در سال ۲۰۱۲ چیزی بیش از ۴۰درصد از سهم این بازار را به خود اختصاص داده بودند.

گردانندگان اصلی تجارت ظروف نچسب

یکی از برندهای معروف ظروف تفلون در جهان، برند وول دایاموند (Woll Diamond) آلمانی است که نسل جدیدی از ظروف نچسب را به همراه برنامه‌های کاربردی‌تر در کنار سایر لوازم آشپزخانه تولید می‌کند.

استفاده از تکنولوژی نانو و برنامه‌های کامپیوتری و روباتیک از جمله خصوصیات ظروف نچسب این شرکت است که باعث خاص بودن محصولات آن شده است. تنوع محصولات این برند بسیار چشمگیر بوده و خصوصا در ارائه ظروفی که کمترین میزان خطر را دارند بسیار موفق است و با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و مواد سالم‌تر، محصولات مفیدتر و کم‌خطرتری را ارائه می‌کند؛ درجه قیمت محصولات این برند نیز در نوسان است و با توجه به اینکه خرید یک ظرف به‌صورت تک صورت بگیرد یا مجموعه‌ای از ظروف خریداری شوند، متفاوت است؛ به‌عنوان مثال قیمت یک ماهیتابه تک حدود ۷۹ تا ۱۳۰ دلار است، همچنین قیمت قابلمه‌ها نیز با توجه به سایز و کارایی آنها، بین ۱۳۰ تا ۲۰۰دلار در نوسان است، مجموعه‌ای از ظروف نیز با قیمت‌هایی بین ۳۵۰ تا ۵۰۰دلار ارائه می‌شوند.

تی‌وی‌اس (TVS) نیز از جمله شرکت‌های تولیدکننده معتبر ظروف نچسب است که به خلاقیت در طراحی محصولات و همچنین ویژگی‌های نوآورانه خود معروف است. این شرکت ایتالیایی که در سال ۱۹۳۸ تاسیس شده بود، به عنوان مخترع پی‌تی‌اف‌ای شناخته می‌شود.

ارائه نمایشگاه‌های متنوع در بیشتر نقاط جهان نیز از راهکارهای مهم این برند جهت شناساندن محصولات خود است به‌طوری‌که سالانه این شرکت در بیش از ۸۰کشور جهان خریداران خاص خود را داشته و برندی شناخته شده در این صنعت محسوب می‌شود. جالب است بدانید در نمایشگاه‌هایی که این کمپانی برگزار می‌کند، بیش از ۶۰هزار نفر از مجموع بیش از ۱۲۵کشور جهان شرکت می‌کنند و این شرکت با داشتن ۲۱۰۰غرفه به نمایش محصولات متنوع خود می‌پردازد.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.