Take a fresh look at your lifestyle.

براساس آمار و بر بنیاد تاریخ

249


براساس آمار و بر بنیاد تاریخ

موزه‌ها همیشه در لیست بازدید گردشگران قرار می‌گیرند. در هر شهری که باشند یا در هر منطقه‌ای که قرار گرفته باشند، معمولا مورد استقبال گردشگران و علاقه‌مندان به میراث فرهنگی قرار می‌گیرند. آمار و ارقامی هم که از موزه‌های مشهور جهان وجود دارد، بیانگر همین امر است. موزه لوور پاریس در طول سال بیش از ۸ میلیون نفر بازدیدکننده دارد.

همچنین فرانسه با درآمدی بیش از ۵۴میلیارد دلار در رتبه سوم پردرآمدترین کشورهای جهان از راه گردشگری قرار دارد که براساس مطالعات انجام شده مقصد بیشتر گردشگران فرانسه شهر پاریس بوده و موزه لوور، برج ایفل و کاخ ورسای سه مقصد اصلی گردشگران پایتخت فرانسه بوده‌اند.

موزه بریتانیا با حدود ۶میلیون بازدیدکننده در رده دوم قرار دارد و موزه متروپولیتن نیویورک با بیش از ۵میلیون و ۲۰۰هزار نفر بازدیدکننده در رده سوم لیست پربازدیدکننده‌ترین موزه‌های جهان قرار گرفته‌اند.

پژوهشگران و متخصصان موزه‌داری، به دنبال ریشه‌یابی واژه موزه به مبدا هلنی بسنده کرده و تاریخ موزه و تاریخ‌گذاری این پدیده را این‌گونه تعریف کرده‌اند: معبد خدایان هنر شعر و موسیقی که بر فراز تپه‌ای در آتن قرار داشت، نخستین موزه‌ای است که در تاریخ موزه‌ها از آن نام برده می‌شود و موزه آشمولین در شهر آکسفورد، نخستین موزه‌ای است که آثار مشرق زمین را در خود محفوظ نگه داشته است.نخستین موزه در قاره آسیا، موزه آرمیتاژ در لنینگراد روسیه است و نخستین موزه ایران در سال ۱۲۹۵هجری شمسی به نام موزه ملی ایران پایه‌گذاری و افتتاح شده است.

سال ۱۷۴۶میلادی را در تاریخ تحول و تکامل موزه‌ها، باید نقطه عطفی به‌شمار آورد؛ چرا که در این سال نویسنده فرانسوی «لاخون دوسن ین» عقاید و اندیشه‌های نوینی را در مورد موزه عنوان کرد که موجب تحرک و تسریع در بنیادگیری موزه‌ها شد. چهار سال پس از آن به سال ۱۷۵۰میلادی نخستین موزه واقعی جهان در قصر لوکزامبورگ بر پا شد.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.