Take a fresh look at your lifestyle.

معامله‌ ای دو سر برد

279

گزارشی از مرکزی تفریحی در ارتفاعات تهران
معامله‌ ای دو سر برد

تفریح و گردشگری به‌ویژه در کلانشهر و مناطقی که جمعیت و شلوغی و سروصدا حرف اول را می‌زند، اینقدر مهم است که حتی می‌توان برای به‌دست آوردنش به کوه هم پناه برد. اتفاقا براساس همین مسائل هم بوده که مجتمع‌ها و مراکز تفریحی در ارتفاعات تهران ایجاد شده‌اند و معمولا با استقبال خوبی هم مواجه می‌شوند.

هر چند هنوز هم جای کار بسیاری وجود دارد و با نگاهی گذرا به امکانات تفریحی کلانشهر تهران می‌بینیم که با وجود تمام هزینه‌هایی که در بخش‌های مختلف فرهنگی و تفریحی پایتخت شده، هنوز هم تا رسیدن به استانداردهای بین‌المللی فاصله زیادی وجود دارد. در همین رابطه «فرصت امروز» گفت‌وگویی داشته با مدیرعامل شرکت تله‌کابین توچال تا از چندوچون کار و سرمایه‌های به‌کار رفته بگوید.

امروز یکی از بخش‌های جذاب برای سرمایه‌گذاران در سراسر جهان مربوط به ساخت و احداث مجموعه‌های تفریحی سرپوشیده یا فضای باز است؛ سیدمحمدرضا پرهیزکار با بیان این جمله ادامه می‌دهد: آمارهای موجود در این زمینه بیانگر آن است که رقابتی غیرقابل وصف به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه شکل گرفته و از آن به‌عنوان شرکت در معامله‌ای دو سر برد یاد می‌شود.

به‌عنوان مثال براساس آمار ارائه شده، گردش مالی این نوع اماکن تفریحی در خاورمیانه طی سال گذشته میلادی به رقمی نزدیک به ۱۵میلیارددلار رسیده و برآورد شده که این صنعت در منطقه یاد شده سالانه نزدیک به ۲۰درصد رشد داشته باشد.

پرهیزکار در ادامه می‌افزاید: ارقام یاد شده درحالی اعلام شده‌‌اند که اگر به آمارهای ارائه شده درباره امکانات تفریحی برخی از شهرهای کشورمان، به‌ویژه کلانشهر تهران توجه داشته باشیم، می‌بینیم که فاصله معنا‌دار فضای تفریحی موجود با استانداردهای بین‌المللی (از نظر تعداد مراکز تفریحی) در این زمینه هرگونه مقدمه‌چینی درباره اهمیت توسعه اماکن تفریحی را غیرضروری کرده و خبر از لزوم حرکتی
غیرقابل انکار و اصولی دراین زمینه می‌دهد.

از امکانات موجود استفاده کنیم

مدیرعامل شرکت تله‌کابین توچال درباره چگونگی سرمایه‌گذاری در این زمینه تصریح می‌کند: برخی معتقدند که حجم بالای سرمایه مورد نیاز تجهیز و ساخت چنین مراکزی می‌تواند مانعی برای حضور سرمایه‌گذارها در این زمینه باشد؛ درحالی‌که لازم است به این نکته توجه داشته باشیم که سرمایه‌گذاری در اماکن تفریحی می‌تواند کاملا ارزش افزوده بسیار بالایی را نصیب سرمایه‌گذاران کند.

در واقع هرچه هزینه صرف تجهیز یک مرکز تفریحی شود، در نهایت سودش را به اصطلاح پس می‌دهد و ارزش‌افزوده چندبرابری دارد. 

وی با تاکید بر اهمیت مکان‌یابی صحیح برای احداث مراکز تفریحی و گردشگری می‌افزاید: یکی از کلیدی‌ترین مسائل درباره افتتاح مراکز تفریحی، مکان‌یابی دقیق و صحیح است، چون نه تنها دسترسی آسان گردشگر به تجهیزات و دریافت خدمات می‌تواند برای سرمایه‌گذار سرنوشت‌ساز باشد بلکه امکانات طبیعی واقع در اطراف مرکز تفریحی نیز در جذب گردشگر تعیین‌کننده است؛ بنابراین اگر به اطراف تهران یا دیگر شهرهای کشورمان به خوبی دقت کنیم، می‌بینیم که امکانات طبیعی بسیار مناسبی وجود دارد که می‌توان با استفاده بهینه از آنها و رعایت استانداردهای مبتنی بر حفاظت از محیط زیست، درباره احداث چنین مراکزی در ابعاد اقتصادی کوچک حتی با وسایل و تجهیزات اندک اقدام کرد.

سورتمه توچال، سرمایه‌گذاری هوشمند

پرهیزکار در ادامه با اشاره به ایجاد پیست سورتمه در منطقه توچال به «فرصت امروز» می‌گوید: در همین ارتباط باید اشاره کنم که مثلا اضافه کردن پیست سورتمه توچال به‌عنوان جدیدترین پروژه تفریحی این مرکز در پایتخت است، استقبال زیادی گردشگران را به دنبال داشت.

به گفته پرهیزکار، این پروژه که دارای بالاترین استانداردهای بین‌المللی در بخش‌های طراحی و ساخت است به‌عنوان طولانی‌ترین پیست سورتمه کشور با سرمایه‌گذاری ۵۵میلیارد ریالی تنها در مدت ۷۵روز کاری با همکاری یک شرکت آلمانی ساخته شده و پس از تایید و بررسی‌های فنی متخصصان داخلی و خارجی، موفق به دریافت گواهینامه‌ استاندارد TUV آلمان شده و سازمان ملی استاندارد کشورمان نیز آن را برای استفاده عمومی تایید کرده است.

مدیرعامل شرکت تله‌کابین توچال درباره ظرفیت‌های موجود برای این نوع سرمایه‌گذاری و طول دوره بازگشت سرمایه‌ تصریح می‌کند: این پیست سورتمه که به‌صورت ۱۱۰۰متر مسیر روبه پایین و ۳۱۵متر در ارتفاع طراحی شده است، با توجه به برآوردهای انجام شده ظرفیت پذیرایی از ۲۵۰نفر را در هر ساعت دارد که براین اساس میزان سرمایه‌گذاری‌های انجام شده برای احداث این پروژه تفریحی کمتر از دوسال‌ونیم به نقطه سربه‌سر رسیده و بازگشت سرمایه صورت می‌گیرد.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.