Take a fresh look at your lifestyle.

فرصت پرواز سرمایه‌ ها

378

بازار
فرصت پرواز سرمایه‌ ها

امروزه گوشت و تخم بلدرچین در تمام جهان به‌عنوان یک ماده غذایی مغذی و خوشمزه شناخته شده و با توجه به مناسب بودن برای سلامتی انسان، تقاضای مصرف بالایی پیدا کرده‌ است. در این گزارش سعی می‌شود به معرفی این پرنده، مزایای پزشکی گوشت و تخم آن و همچنین نحوه پرورش آن پرداخته و آن را به‌عنوان یک کسب‌وکار مناسب و کم‌هزینه معرفی کنیم.

پرورش بلدرچین؛ تجارتی آسان و مقرون به صرفه

مزارع پرورش بلدرچین یکی از تجارت‌های موفق جهانی در سال‌های اخیر بوده‌اند و از جمله کسب‌وکارهای بسیار سودآور محسوب می‌شوند، خصوصا با توسعه ماشین‌های جوجه‌کشی تجارت بلدرچین نیز مانند سایر کسب‌وکارهای مربوط به پرندگان، به سوی ماشینی شدن و صنعتی بودن پیش رفته و جایگاه اقتصادی آن را در سطح جهان دگرگون کرده است.

تجربه نشان داده که کسب‌وکار پرورش بلدرچین، تجارتی تقریبا آسان و بسیار سودآور است و از آنجا که بلدرچین در میان پرندگان از گونه‌های کوچک به شمار می‌رود، در مزارع پرورش بلدرچین، کار پرورش‌دهندگان آسان‌تر بوده و در کوتاه‌مدت به سود بیشتری دست می‌یابند.

برای این کسب‌وکار می‌توان با یک سرمایه کوچک و داشتن نیروی کار اندک، شروع کرد و حتی در صورت نداشتن سرمایه‌ بیشتر برای ایجاد یک مزرعه پرورش بلدرچین، آن را در کنار سایر پرندگان خانگی نیز پرورش داد و از گوشت و تخم آن استفاده کرد.

مزایای کسب‌وکار پرورش بلدرچین

مدت زمان جوجه‌کشی بلدرچین بسیار کوتاه‌تر از مرغ است، همچنین دوره رشد بلدرچین نسبت به دیگر پرندگان سریع‌تر بوده و گوشت این پرنده نیز نسبت به گوشت مرغ بسیار خوشمزه‌تر و مغذی‌تر است.

به‌علاوه، تقریبا همه شرایط آب‌ و هوایی برای پرورش بلدرچین مناسب بوده و تخم بلدرچین نیز نسبت به تخم سایر پرندگان، مغذی‌تر بوده و با داشتن پروتئین، فسفر، آهن و ویتامین‌های A، B1 و B2 خواص بیشتری دارد. بنابراین با توجه به راحتی پرورش این پرنده و سودآور بودن آن، مزارع پرورش بلدرچین می‌توانند نقشی حیاتی در زنجیره تقاضا و مصرف مواد‌غذایی امروز بازی کنند.

ژاپنی‌ها بلدرچین را اهلی کردند

جالب است بدانید دانشمندان ژاپنی‌ نخستین کسانی بودند که بلدرچین وحشی را اهلی و آن را به‌عنوان یک حیوان خانگی تربیت کردند، پس از آن مزارع پرورش بلدرچین در ژاپن به‌صورت فوق‌العاده‌ای گسترش یافت و کم‌کم به سایر نقاط جهان نیز راه پیدا کرد، به‌طوری‌که امروزه در بسیاری از نقاط جهان به منظور بهره‌برداری از گوشت و تخم این پرنده، مزارع پرورشی زیادی دایر شده است.

خواص بلدرچین

بلدرچین جزو پرندگان بسیار کوچک به شمار می‌رود که وزن آن بین ۱۵۰ تا ۲۰۰گرم بوده و وزن تخم آن نیز بین هفت تا ۱۵گرم است. این پرنده از شش یا هفت هفتگی قادر به تخم‌گذاری است و در سال اول زندگی خود ۳۰۰تخم می‌گذارد، جالب است بدانید تولید تخم این پرنده در سال‌های بعد کاهش می‌یابد به‌طوری‌که در سال دوم زندگی این پرنده، میزان تخم‌گذاری به نصف رسیده و حدود ۱۵۰ تا ۱۷۵تخم می‌گذارد.

تخم بلدرچین برای سلامتی انسان بسیار مفید بوده و حاوی چربی کمتری نسبت به تخم‌مرغ است. ضمن اینکه منجر به کاهش فشار خون شده و به کنترل دیابت نیز کمک می‌کند. همچنین گوشت این پرنده نیز به خاطر داشتن چربی کمتر برای کاهش کلسترول بسیار مفید است.

همچنین جالب است بدانید که ۱۸گونه بلدرچین در دسترس انسان قرار دارند که برای پرورش مناسب هستند، برخی از آنها بیشتر برای تخم‌شان پرورش یافته و برخی برای گوشت‌ مناسب‌تر هستند؛ گونه‌هایی نیز هر دو گزینه گوشت و تخم مناسب را جهت پرورش به همراه دارند.

پرورش بلدرچین در منازل

همان‌گونه که قبلا نیز ذکر شد، برای پرورش این پرنده نیاز به سرمایه بسیار زیادی ندارید، درست است که می‌توان مزارع بزرگ و صنعتی را نیز ایجاد کرد، اما پرورش خانگی این پرنده نیز برای کسانی که سرمایه اولیه آنها کم است، بسیار مناسب است.

در پرورش خانگی به دو صورت می‌توان عمل کرد: هم بلدرچین‌ها را می‌توان در یک بستر مسطح پرورش داد و هم در قفس؛ که به نظر کارشناسان پرورش در قفس مناسب‌تر است، چراکه چندین قفس روی هم قرار گرفته و امکان رسیدگی به پرنده‌ها و نظافت آنها بهتر فراهم می‌شود و مدیریت آنها نیز آسان‌تر صورت می‌گیرد.

ضمن اینکه می‌توان با ایجاد یک سیستم تهویه هوای مناسب برای اطمینان از جریان هوا و نور در این قفس‌ها، کار پرورش را به‌صورت دقیق‌تری انجام داد. شما می‌توانید ۵۰ بلدرچین را در یک قفس به طول ۱۲۰سانتیمتر، عرض ۶۰سانتیمتر و ارتفاع ۲۵سانتیمتری پرورش دهید. ضمن اینکه قفس‌های پلاستیکی نسبت به انواع سیمی‌شان، به مراتب برای این منظور مناسب‌تر هستند.

فرصت سرمایه گذاری

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.